جشنواره کن

سینماپرس: ملانی تیری بازیگر فرانسوی به عنوان رییس هیات داوران بخش دوربین طلایی جشنواره فیلم کن ۲۰۲۱ انتخاب شد.

به گزارش سینماپرس به نقل از سایت جشنواره، جشنواره فیلم کن ۲۰۲۱ ملانی تیری را برای ریاست بخش دوربین طلایی این دوره برگزید.

این بازیگر سینمای فرانسه با تاکید بر اهمیت ساخته شدن فیلم اول یک کارگردان به عنوان چیزی شکننده و معجزه‌وار که می‌تواند سرنوشت کارگردان را تغییر دهد، گفت: سینما بر فراز همه هنرها جای دارد و همه سعی ما این خواهد بود که فیلمی را انتخاب کنیم که سازنده‌اش یکی از فیلمسازان بزرگ فردا باشد.

در این مسیر آدری آبیون از سوی فدراسیون صنعت سینما، لورن دیلاند از انجمن توزیع‌کنندگان فیلم، رومن کوگیتور کارگردان و فیلمنامه‌نویس و پی‌یر-سیمون گوتمان منتقد فیلم از سوی انجمن منتقدان سینما و اریک کاراواکا بازیگر و کارگردان وی را همراهی می‌کنند.

امسال ۳۱ فیلم برای دریافت دوربین طلای جشنواره کن با هم رقابت می‌کنند.

دوربین طلای کن از سال ۱۹۷۸ اهدا می‌شود و به اولین فیلم برتر یک کارگردان تعلق می‌گیرد تا دریچه‌های جدیدی را به روی کارگردان‌های جوان باز کند. جیم جارموش، میرا نیر، نائومی کاواسه، استیو مک‌کویین و بهمن قبادی از دریافت کنندگان این جایزه در سال‌های پیش هستند. این جایزه امسال در مراسم اهدای جوایز کن که شنبه ۱۷ جولای (۲۶ تیر) برگزار می‌شود به برنده‌اش اهدا می‌شود.

ملانی تیری ۲۰ سال سابقه کار بازیگری دارد و به عنوان یکی از بهترین بازیگران نسل خودش شناخته می شود. وی اولین بار با بازی در فیلمی از جوزپه تورناتوره در سال ۱۹۹۸ روی پرده نقره‌ای دیده شد و بعد با ایفای نقش یک جوان شیزوفرنیک روی صحنه تئاتر رفت.

این بازیگر ۳۹ ساله از آن زمان تاکنون در فیلم‌های متعددی بازی کرده که بازی در برابر کریستوف والتس در فیلمی از تری گیلیام و بازی در برابر بنسیو دل تورو در «یک روز عالی» از جمله آنها بوده‌اند. وی که یک جایزه سزار نیز در کارنامه‌اش دارد بازیگر یکی از نقش‌های اصلی فیلم «۵ هم‌خون» اسپایک لی در سال ۲۰۲۰ بود.

ویم وندرس، تیم راث، عباس کیارستمی، انیس واردا و سابین آزما از رییس‌های قبلی جایزه دوربین طلایی کن بودند.

×