عکاسی صد و شصت سال بیش عمر ندارد و با وجود این، در زمان حاضر مبدل به یکی از اساسی‌ترین قالب‌های هنری جهان شده است.

 

“از جمله عکاسان معروف جهان میتوان برایان کو، دیوید آلیسون، ایمی بدیک، تریبینز، پاتریس دانیل، کالین فورد، فیلیپ گارنر، رابرت هرشکوویتز، والدمار یانوسچاک، ایان جفری، روپرت مارتین، ترنس پپر را نام برد”

 

در این بخش به معرفی سه نفر از هنرمندان معروف عکاسی در دنیا پرداخته ایم

rabert-doana

نام : رابرت

نام خانوادگی : دوانو

تاریخ تولد : 1912/04/14

تاریخ فوت : 1994/01/04

محل تولد : ژنتیلی پاریس

محل فوت : مونت روژ پاریس

سبک عکاسی :

رابرت دوانو عکاس فرانسوی بود که در دهه ۱۹۳۰ با استفاده از دوربین عکاسی لایکا در خیابان‌های پاریس عکاسی می‌کرد. او همراه آنری کارتیه-برسون از پیشگامان فوتوژورنالیسم به حساب می‌آید. دوانو غالباً به خاطر عکاسی خیابانی اش شناخته شده و معروف ترین نمونهٔ کارش “بوسه در جلوی کاخ شهرداری” (۱۹۵۰) می‌باشد.

اما او هزاران قطعه عکس گرفت؛ که {از طریق آن ها} می‌کوشد تا نبض حیات پاریسی را به چنگ آورد. مثل عکاس هم دوره اش، براسایی، دوانو هیچ کاری را بیشتر از این نمی‌پسندید که در خیابان‌ها قدم بزند، بدون این که هیچ گاه بداند قرار است با چه منظره‌هایی مواجه بشود.

نمونه عکاسی :

rabert-doana1

 

******************************************************************

 

estiv-macory

نام : استیو

نام خانوادگی : مک کوری

تاریخ تولد : 1950/02/24

محل تولد : فیلادلفیا

سبک عکاسی :

درونمایه‌ی کارهای این عکاس آمریکایی، که از سال ۱۹۸۶ عضو آژانس عکس مگنوم بوده است، خطر برای کشف کردن چیزهای تازه است. بسیار پیش آمده که برای گرفتن یک عکس زحمت و رنج بسیاری به جان ‌خریده است. او زمانی به عنوان یک عکاس مستند جسور شناخته شد که در سال ۱۹۷۹ و در هنگامه‌ی حمله‌ی گسترده‌ی ارتش سرخ شوروری به افغانستان و اشغال آن کشور، لباس مجاهدان پشتون را به تن کرد و همراه آنها از مرز پاکستان به درون افغانستان رفت و مدتی بعد با چاپ عکس‌هایش در نیویورک‌تایمز، تایم و نشنال جئوگرافی نخستین تصاویر را از تراژدی‌ آن جنگ در برابر دنیای غرب قرار داد.

جذابیت مک کوری نه از شجاعت او نشات می گیرد نه به شهرت او باز می گردد،نه به آن تک چهره زیبای شربت گل در سال 1984 پیشاور پاکستان. مک کوری نمونه بارزی از انتخاب صحیح زندگی عکاسانه است، محلی را که به آن علاقه دارد انتخاب کرده و نزدیک به سی سال است که تارخ آن را ثبت می کند، در مهمترین رویدادهایشان شرکت کرده و به آداب و سنن آن ها تا آن جا نزدیک شده است که می تواند به راحتی بر جنبه های احساسی عکاسی خود رنگ و بوی فرم دهد و ساختار منسجمی را بر روی فضا های اغلب مملو از رنگ به وجود آورد.

 

نمونه عکاسی :

 

estiv-macory1

*********************************************************************

 

ensel-adams

نام : انسل

نام خانوادگی : آدامز

تاریخ تولد : 1902/02/20

تاریخ فوت : 1984/04/22

محل تولد : سانفرانسیسکو

سبک عکاسی :

موضوع عکس‌های انسل آدامز، بیشتر طبیعت و چشم اندازهای غرب آمریکا بود. فرم بیانی در تصویر برای آدامز اهمیت بیشتری از واقعیت داشت. او نگاتیو را مواد خام عکاسی می‌دانست و به چاپ به عنوان مرحله اجرا و به ثمر رساندن اثر، اهمیت بسیاری می‌داد. این حرکت قبلاً توسط استیگلیتز شروع شده بود و نگاه آدامز متأثر از آشنایی با او بود.

آدامز دخل و تصرفی که به قابلیت‌های اساسی نگاتیو آسیب نزند را در عکاسی پی می‌گرفت و در همین راستا ابداعات زیاد برای تحول در چاپ و دستکاری نور و قابلیت‌های بصری داشت. او خودش می‌گوید: «من یک کنتراست و زمان نوردهی معینی را به عنوان پایه و اساس به دست آوردم بعد با تغییرات نور و عمل سوزاندن و بعضی اوقات با استفاده از فیلترهای گوناگون کنتراست، نگاتیو را چاپ می‌کنم.»

 

نمونه عکاسی :

 

ensel-adams1

 

*********************************************************************

 

در این بخش به معرفی سه نفر از هنرمندان معروف عکاسی ایران پرداخته ایم

hossein-partovi

 

نام: عبدالحسین

نام خانوادگی: پرتوی

تاریخ تولد: 1321/10/01

تاریخ فوت:1393/02/28

متولد: اردبیل

حسین پرتوی در سال ۱۳۲۱ در اردبیل متولد گردید. سپس به همراه خانواده خویش به تهران مهاجرت نمودند و ساکن محله جوادیه شدند. از همان دوران کودکی با دوربین قدیمی برادرش – که به شکل جعبه بود- بازی میکرد.از فرط علاقه به عکاسی بعد از گذراندن دوره سیکل در دبیرستان ابو مسلم همراه با یکی از دوستانش برای کار به روزنامه کیهان رفت و در روزنامه کیهان مشغول به کار گردید. بعد از دوماه به دلیل اشتیاق فراوانش به بخش عکاسی روزنامه منتقل شد و زیر نظر دبیر سرویس عکس”سعید مرات” مشغول بکار شد. در سال ۱۳۳۸ به صورت حرفه‌ای با عکاسی ورزشی کار خود را شروع کرد. در سال ۱۳۵۶ از انقلاب ایران عکس‌های منحصر به‌ فردی تهیه کرد. طی سال‌های جنگ ایران و عراق به عنوان دبیر سرویس عکس روزنامه کیهان برگزیده شد. پس از ۳۱ سال خدمت در روزنامه کیهان در ۲۷ شهریور ۱۳۶۸ بازنشسته شد و به دلیل دوستی و علاقه‌ای که به پروفسور حسابی داشت با قسمت فرهنگی بنیاد حسابی همکاری خود را شروع کرد.

 

نمونه عکاسی :

 

hossein-partovi1

 

*********************************************************************

 

bahman-jalali

 

نام: بهمن

نام خانوادگی: جلالی

متولد: تهران

تاریخ تولد: 1323/11/07

تاریخ فوت:1388/10/25

بهمن جلالی متولد 1323 در تهران است وی کارشناسی اقتصاد خود را از دانشگاه ملی (شهید بهشتی) دریافت کرد.او از همان ابتدا دل مشغول عکاسی بود به طوری که یکی از برجسته ترین عکاسان ایران لقب گرفت.

وی پس از دانشگاه همکاری خود را با “قباد شیوا” در نشریه‌ای به نام “تماشا” متعلق به صدا و سیما شروع کرد.بهمن جلالی پس از پایان دوران خدمت وظیفه اش عازم کشور انگلستان شد و در آنجا در استودیوی «جان ویکرز» عکاس نام آشنای انگلیسی وقت شروع به کار می‌کند.
همکاری او با استودیوی جان ویکرز در نهایت به عضویت جلالی در انجمن سلطنتی عکاسان انگلستان شد و با این عضویت اولین ایرانی به فهرست این عکاسان درآمد.
در سال ۱۳۵۵ و با ورود مرحوم “اسد بهروزان” ایرانشناس سرشناس و در برابر اصرار او برای بازگشت جلالی به ایران بالاخره جلالی به ایران بر می‌گردد و در پروژه‌ای مشترک به همکاری با او مشغول می‌شود.

در همین سال او در مسابقه‌ای با عنوان “نمایشگاه هنر آفریقای سیاه در ایران” شرکت کرده و پس از اینکه به عنوان عکاس برتر ایران انتخاب می‌شود از هفت کشور مهم این قاره چون: نیجریه، غنا، سنگال، ساحل عاج، سیرالئون و … عکاسی می‌کند که این عکس‌ها در مجموعه‌ای با عنوان: «کتاب هنر آفریقای سیاه» چاپ می‌شود.

 

نمونه عکاسی :

 

bahman-jalali1

 

*********************************************************************