بازیگری

اختصاص ۶۰ درصد بودجه وزارت ارشاد به استان‌ها

اختصاص ۶۰ درصد بودجه وزارت ارشاد به استان‌ها

ساوجبلاغ – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۶۰ درصد بودجه وزارت ارشاد به استان‌ها اختصاص دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس صالحی عصر پنجشنبه در نشستی صمیمی با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه شهرستان‌های ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و اشتهارد که در فرهنگسرای امام علی (ع) شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد، با اشاره به وجود امامزادگان در استان البرز به‌ویژه شهرستان ساوجبلاغ، اظهار کرد: مناطق مذهبی به‌نوعی پناهگاه مردم آن مناطق بوده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به وجود هنرمندان و مشاهیر به نام در استان البرز، گفت: شخصیت‌های فرهنگی و هنری البرز از افتخارات ایران‌زمین هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شخصیت‌های بزرگ فرهنگی هر منطقه بخشی از هویت آن منطقه هستند، گفت: معرفی شخصیت‌های هنری و فرهنگی کشور و به‌تبع استان‌ها از افزایش گسست‌های هویتی جلوگیری می‌کند.

صالحی بابیان اینکه بسیاری از شخصیت‌های فرهنگی شهرستان ساوجبلاغ و دیگر شهرستان‌ها می‌توانند الگوهای موفق کشور باشند، گفت: هنرمندان برخاسته از دل این مناطق نمونه‌های مؤثر بر نواندیشی دینی و معرفتی هستند.

وی با تأکید بر اینکه باید برای تکریم شخصیت‌های فرهنگی و هنری تلاش کنیم، گفت: تحقق این مهم به جوانان می‌آموزد که از چه فرهنگ غنی برخوردار هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری اضافه کرد: نگاه دولت تدبیر و امید به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با محوریت عدالت فرهنگی است.

خوشبختانه در دیگر استان‌های کشور هنرمندانی ای وجود دارند که با هنرمندان در پایتخت رقابت می‌کنند
صالحی با اشاره به رقابت هنرمندان ایران‌زمین، گفت: ایران به تهران خلاصه نمی‌شود و یکی از یکی از اقدامات مهم انقلاب اسلامی مرکزگریزی است، پس از انقلاب فضای فراگیری فرهنگ و آموزش گسترش یافت.

وی با اشاره به اهمیت توسعه امکانات فرهنگی در همه استان‌های کشور، گفت: درگذشته هر اقدام فرهنگی با محوریت تهران و استان‌های هم‌جوار با پایتخت انجام می‌شد اما خوشبختانه در دیگر استان‌های کشور هنرمندانی ای وجود دارند که با هنرمندان در پایتخت رقابت می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه استعدادهای فرهنگی و هنری در همه استان‌ها باید تقویت شود، گفت: بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محدود است اما ما اعتقادداریم که بودجه اختصاصی به استان‌ها باید عادلانه باشد.

صالحی با اشاره به اینکه اعتبار استان‌ها از بودجه وزارت ارشاد در رولت یازدهم ۴۰ درصد کل بودجه بود، گفت: در دولت دوازدهم این نسبت به ۶۰ درصد رسیده است.

سرانه‌های فرهنگی و هنری در البرز باید افزایش یابد

وی با تأکید بر اینکه باید بیش از ۶۰ درصد بودجه وزارت ارشاد به استان‌ها اختصاص یابد، گفت: برای توزیع درست منابع تلاش می‌کنیم تا بتوانیم چشم‌اندازی در خصوص ارتقاء خلاقیت‌های موجود داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری با تأکید بر معرفی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری شهرستان‌ها با زبان هنر، گفت: استان البرز در حوزه فرهنگ و هنر نیازمند نگاه ویژه است.

صالحی با اشاره به اینکه باید سرانه‌های فرهنگی و هنری استان البرز افزایش یابد، گفت: شهر باوجود سرانه‌های مختلف از جمله سرانه‌های فرهنگی و هنری موجودیت پیدا می‌کند، شهروندان باید اوقات خود را در فضاهای فرهنگی سپری کنند، اگر این امکانات موجود نباشد شهر دچار آسیب‌های فراوانی می‌شوند.

وی به مشارکت بخش خصوصی در افزایش سرانه‌های فرهنگی و هنری در استان‌ها، تأکید کرد: خوشبختانه بخش خصوصی اقدامات مهمی انجام داده است و ده‌ها سینما در کشور ساخته است.

وزارت ارشاد مصمم به برگزاری جشنواره‌های مختلف درسطح ملی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صالحی با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های خیرین در ایجاد امکانات فرهنگی و هنری، افزود: افزایش امکانات فرهنگی و هنری موردتوجه ویژه وزارت ارشاد است.

صالحی بابیان اینکه درصدد هستیم جشنواره‌های مختلفی در سطح ملی برگزار کنیم، گفت: در راستای تحقق این مهم از ظرفیت‌های استان البرز نیز بهره خواهیم برد.

وی در بخش دیگری به دغدغه‌های هنرمندان شهرستان‌های استان البرز در خصوص عرضه آثار خود در پایتخت، گفت: این مهم را در دستور کار قرار خواهیم داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بر توجه ویژه به حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی در استان تأکید کرد و گفت: باید برای بهبود وضعیت فرهنگی و هنری جامعه تلاش کنیم.

صالحی در بخش دیگری از انتقال اداره ارشاد شهرستان نظرآباد از فرهنگ‌سرای این شهرستان به اداره جدید خبر داد و گفت: با این اقدام شهروندان می‌توانند بیشتر از امکانات این فرهنگ‌سرا استفاده کنند.

افتتاح شهرک سینمایی در شهرستان نظرآباد

وی همچنین از پیگیری برای ساخت شهرک سینمایی نظرآباد خبر داد و افزود: با افتتاح این شهرک فرصتی مغتنم برای اهالی فرهنگ و هنر و شهروندان نظرآبادی و ساوجبلاغ ایجاد می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه ۴۰ برنامه توسط این وزارتخانه به مجلس معرفی شد، گفت: هشت پروژه کلان از این برنامه‌ها استخراج‌شده که درصدد اجرا کردن آن‌ها هستیم.

صالحی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های اهالی فرهنگ و هنر تأخیر در اعطای مجوزها است، گفت: تسریع در انجام این مهم و بیمه هنرمندان از مهم‌ترین اقدامات وزارت ارشاد در دولت دوازدهم است.

وی از بیمه شدن ۳۰ هزار نفر از اهالی فرهنگ و هنر در کشور خبر داد و گفت: در نظر داریم ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر از اهالی فرهنگ و هنر البرز بیمه شوند، امیدواریم این رقم تا سال آینده به هزار و ۲۰۰ نفر برسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: گفتگو و دیدارهای صمیمانه می‌تواند موجب شناخت بیشتر از مسائل استان‌ها و شهرستان‌ها شود.