سینمای ایران متکی به دریافت‌های شخصی فیلمساز است

سینمای ایران متکی به دریافت‌های شخصی فیلمساز است
به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا :

«سینمای ما متکی به دریافت‌های شخصی است تا پشتوانه‌های پژوهشی و نظری جامع. گرچه این دریافت‌های شخصی ممکن است متکی به پشتوانه‌های نظری یا پژوهشی محدودی هم باشد اما گسترده نیست و جامعیت لازم را ندارد. برای برخی فیلم‌ها گاهی پژوهش هم می‌شود اما پژوهش کافی و گسترده‌ای صورت نمی‌گیرد.»

رضاداد با اشاره به اینکه فقدان پشتوانه‌های پژوهشی و نظری در کل کشور جاری است و مختص سینما هم نیست، از عدم همکارهای نهادی مرتبط با پژوهش در حوزه سینما هم انتقاد دارد:
«بی‌ربط نیست که بگوییم به خاطر مشکلات و مخاطرات پژوهش است که بیشتر فیلمسازها و فیلمنامه‌نویس‌ها اولویت‌شان پژوهش نیست و اگر هم باشد به اندازه سایر وجوه سینمایی به آن بها نمی‌دهند

و سینمای ما بیشتر متکی به وجه تألیفی است و وجه تألیفی ویژگی‌اش اقناع فیلمساز است و اینکه فیلمساز تا چه اندازه می‌تواند بعد از قانع شدن خود، جامعه و پژوهشگران و متخصصان رشته مورد نظر را قانع کند در اولویت‌های اکثر فیلمسازها نیست.»

او اگر چه منکر تأثیرگذاری این رویداد نیست اما بر این باور است تا زمانی که نتوانیم وجه ایجابی مشکلات پژوهش را حل کنیم جایزه پژوهش سینمایی به تنهایی نمی‌تواند حلال مشکل باشد:

«ما از فقدان توجه جدی سینماگران به اولویت‌های کشور زیاد سخن می‌گوییم اما فرآیندهایی را برای رفع موانع این بی‌توجهی در نظر نداریم. رابطه رسمی و غیررسمی فعالان سینما با حوزه‌های علم و دانشگاه نیز بی‌سامان است و دیدگاهی هم وجود دارد که انتظارش از فیلم و سینما غیرنقادانه است و اینها مجموعاً مشکلات این بخش را زیادتر می‌کند.»

مشاور ارشد سازمان سینمایی معتقد است در این مسیر نباید تنها به اهدای جایزه پژوهش سینمایی اکتفا کنیم بلکه باید جایزه را بهانه‌ای قرار دهیم تا موانع راه پژوهش‌های نظری برای سینما را برطرف کنیم: «لازم است بخشی از بودجه‌های حمایتی مؤسسات حامی فیلمسازی معطوف به امر پژوهش شود. توفیق ما در این است که بتوانیم ظرفیت سینما را در معرض انتخاب فعالان عرصه پژوهش قرار دهیم و قفل‌های بسته دانش و دیتا را به روی سینماگران باز کنیم.»

او در توضیحات تکمیلی می‌افزاید: «با تحقق این برنامه جایزه پژوهش سینمایی سال تنها به منابع مکتوب یا پژوهش‌های پشتیبان بسنده نمی‌کند بلکه به پژوهش‌های کاربردی (پژوهش‌هایی که ردپای آنها در تولید دیده می‌شود) ورود پیدا می‌کند.

برای تحقق این برنامه شاید در گام اول بتوانیم بر روی مستندها تمرکز کنیم زیرا مستندها از نظر تاریخی دارای ریشه‌شناسی پژوهشی هستند. بعد از آن پژوهش در آثار سینمایی و غیرسینمایی را نیز می‌توانیم مورد بررسی قرار دهیم.»

«پژوهش سینمایی سال» عنوان جایزه‌ای است که در سال ۹۵ به ابتکار مدرسه ملی سینما پایه‌گذاری شد تا به صورت سالانه کارهای پژوهشی مرتبط با سینمای ایران را ارزیابی و داوری کند.

کودکی خوش سیما ترین ستاره سینمای ایران

کودکی خوش سیما ترین ستاره سینمای ایران + عکس

عکسی از دو سالگی پارسا پیروزفر، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون را که امسال پُر کار شده است، ببینید.

۱۶ ساعت پیش

به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

پارسا پیروزفر، امسال با حضور در دو نمایش و بازی در دو فیلم سینمایی، سالی پُر کار را برای خود رقم زده است.

پارسا پیروزفر این شب ها در نمایش «بینوایان» کار حسین پارسایی روی صحنه است و تابستان هم در «یک روز تابستانی» به کارگردانی خودش بازی کرده بود.

«مجبوریم» به کارگردانی رضا درمیشیان و «بی حسی موضعی» ساخته حسین مهکام دو کار سینمایی امسال پیروزفر هستند.

عکسی از دو سالگی این بازیگر ۴۶ ساله سینما و تئاتر ایران را ببینید..

سینمای ایران «نقره داغ» می شود/ تولید فیلمی زنانه و پر بازیگر

سینمای ایران «نقره داغ» می شود/ تولید فیلمی زنانه و پر بازیگر

مریم دوستی به آخرین وضعیت تولید «نقره داغ» به عنوان جدیدترین اثر سینمایی خود اشاره کرد.
سینمای ایران «نقره داغ» می شود/ تولید فیلمی زنانه و پر بازیگر

به گزارش افکارنیوز، مریم دوستی کارگردان سینما، درباره جدیدترین فعالیت سینمایی خود گفت: بازنویسی نهایی فیلمنامه «نقره داغ» توسط کریم خودسیانی و حمزه صالحی انجام شده است و آن را برای دریافت پروانه ساخت ارسال کردیم.

وی افزود: کارگردانی این اثر بر عهده خودم است و تولید آن به زودی با هدف نمایش در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر آغاز می‌شود.

دوستی درباره موضوع فیلم سینمایی «نقره داغ» بیان کرد: این فیلم اثری اجتماعی، زنانه و پربازیگر است و نگاهی خاص به زنان و معضلات جامعه کنونی دارد.

گفتنی است؛ مریم دوستی پیش از این فیلم سینمایی «دریاچه ماهی» را تولید کرد که در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

تفاوت تحلیل فیلم بانقد فیلم

 

تفاوت تحلیل فیلم بانقد فیلم

ساده ترین تفاوت میان نقد وتحلیل فیلم در آن است که نقد درصد بیان جذابیت یا نا کارامدی یک فیلم را برای مخاطیان عادی است  نقد عموما در پی بررسی داستان فیلم وپرداختن به کشش داستانی ونقد مضمون فیلم است همین خاطر گاهی نقد فیلم توسط افراد غیر متخصص هم صورت می گیرد.

اما در تحلیل فیلم هدف  بیان داستان فیلم ونقد زوایای آن نیست  بلکه بررسی ساختاری ومحتوایی فیلم از نگاه تخصصی است به همین خاطرمخاطبان تحلیل فیلم مخاطبان تخصصی هستند.

یک تحلیگر فیلم دارای دانش سینمایی وآشنا به تاریخ سینما وهنراست و عمدتا فرمهای هنری وقابلیت های آن می شناسد و به پیوندهای فرم ومحتوا توجه دارد سینما به عنوان هنر تاثیرگذار در بخش محتوا از دانشهای گوناگونون بهره می گیرد.

و با تلفیق آنان در راستای ایده وجهانبینی  فیلمسار به یک ساختار هدفمند نیاز دارد وبرای هنرمند شناخت از موضوع از ضروریات است  در نقد فیلم ضرورتی به پرداختن تکنیکها وتمهیدات سینمایی نیست اما در تحلیل فیلم تک تک این عناصروکاربرد آنها در بیان اهداف هنرمند تجزیه وتحلیل می شود.

تحلیل  به منظور کالبد شکافی یک اثر هنری صورت می گیرد که هنرمند درپی چیست؟،جه هدفی را دنبال می کند؟ آیا عناصرکاربردی در تامین اهداف فیلم به درستی به کار گرفته شده اند؟ آیافیلم دارای ساختار منسجم  در بیان موضوع است ویا ساختاراز هم گگسته دارد ؟.

آیا کارگردان به موضوع مورد بحت تسالط دارد وچقدر به مدیوم سینما وسایرمدیوم های هنری آشناشت؟ آیا عناصرحرکتی وبیانی سینما درنماها وسکانس های مختلف فیلم به لحاظ ساختاری وانتقال حس ومعنا به مخاطبان به درستی به کار گرفته شدهاند.

تحلیگرعموما آدم بیطرفی است که هدف ازتحلیلش شناخت وآگاهی دادن به مخاطبان وبالاخص مخاطبان تخصصی است  امادر مورد منتقدان همیشه این ظور نیست وحتی ممکن است آنها در راستای تامین اهداف تجاری فیلم باشند یا برعکس سبب عدم رونق تجاری فیلم شوند.

آموزشگاه سینمایی اندیشه نو فعال در زمینه ی های گوناگون بازیگری ، آموزش فن بیان و گویندگی ،تدوین فیلم ، عکاسی ، آموزش گریم بازیگری آماده ی خدمت رسانی به هنرجویان عزیز است.

عمران دهقانی /نویسنده، کارگردان وکارشناس ارشد مدیریت امور فرهنگی

چاپ وتکثیر مطلب باذکر منبع بلامانع است

 

آشنایی با جشنواره عکس خوشه

آشنایی با جشنواره عکس خوشه

رشته عکاسی

نخستین جشنواره خوشه با محوریت عکاسی از گندم ، آرد ، نان و هر آنچه مرتبط با گندم است شروع به کار کرده است. برای آشنا شدن با این جشنواره میتونید این فیلم را ببینید
فراخوان جشنواره عکس خوشه
علاقه مندان به شرکت در جشنواره می توانند آثار خود را تا اوایل آبان ماه سال ۹۷ به سایت جشنواره ارسال کنند.
در مراسم نشست افتتاحییه جشنواره ملی عکس خوشه با حضور مهندس یزدان سیف، وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل مدیران شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ دکتر ضیاء هاشمی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، رؤسای اصناف، انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و صنایع وابسته به حوزه‌ی گندم،آردو نان و نمایندگان رسانه‌ها و خبرنگاران ازپوستر جشنواره خوشه رونمایی شد و کار جشنواره کلید خورد
گیتی خامنه در جشنواره عکس خوشه
مجری محبوب سابق برنامه های کودک و نوجوان اینبار مجری نشست افتتاحیه جشنواره ملی عکس خوشه بود.

گیتی خامنه مسئولیت اداره و مجری گری نشست افتتاحیه جشنواره خوشه را بر عهده داشت.

گریم سینمایی

گریم و آرایش چیست

گریم  و آرایش چیست

تاریخچه پیدایش  گریم  در جهان

در مورد پیدایش گریم باید بگم که با مطالعه تاریخ باستان می  بینید از دوران ما قبل تاریخ انسان همیشه به دنبال  سرگرمی و تنوع بوده است .

مراسم آئینی و مذهبی از دوران ابتدائی در انسانهای اولیه وجود داشته است و آنها همیشه سعی بر این داشته اند که  با بهترین چهره و لباس در این مراسم حضور یابند .

با پیدایش هنرهایی نظیر تئاتر ، رقص موسیقی و نمایش و البته با کمک رنگ آمیزی چهره این هنر گسترده تر شد.

تاریخ شروع آرایش  یا گریم مربوط به مصریان قدیم می شده  . آثار به جا مانده از تاریخ نشان می دهد که زنان مصری ،یونانی ،رومی و البته ایرانی اهمیت زیادی به پاکیزگی و آراستگی ظاهر خود میدادند. باتوجه به کشف “شانه” ” آینه” و “سرمه دان” هایی که در مقبره های این کشورها وجود دارد می توان از این وسایل به عنوان اولین لوازم آرایشی نام  برد.

تاریخچه آرایش در ایران(گریم):

– حتما اصطلاح ” هفت قلم آرایش ” رو زیاد شنیدید.

در واقع ریشه این اصطلاح به  طرز آرایش کردن  یا گریم زنانه قدیم ایران بر میگرده ، نام هفت مورد از مهمترین لوارم آرایش (گریم)که حتی در ادبیات فارسی و فرهنگ عامه نیز اسم برده می شد ، این هفت قلم شامل:

1 – حنا

2- سرمه

3- وسمه

4- سرخاب

5- سفیداب

6-زرک

7- غالیه می شد

که زنان با این لوازم دست ، پا ، چشم ، ابرو ، صورت و بدن خودشان آرایش(گریم) می کردند – گاه نیز در کنج لب خود نیز با سرمه خال می گذاشتند .

البته تمامی اینها مصارف دارویی نیز داشته است.

حنا: ماده ای خرمایی یا نارنجی رنگ که از برگها ی پودر شده گیاه حنا بدست می  آید.

سرمه :مخلوطی سیاه رنگ که از سوزاندن مغز بادام یا فندق یا چربی های حیوانی به دست می آمد و دوده ای سیاهرنگ می داد

. این دوده رابرای زیباتر شدن و سیاه کردن  بر روی چشم یا ابروی خود می کشیدند.

وسمه : از گیاه یا سنگ لاجور بدست می آید و چون زنان قدیم به ابروهای پهن و بلند علاقه دشتند از آن به عنوان رنگ  ابرو استفاده می کردند.

سرخاب یا گل گونه : از گل اخرای قرمز  یا روناس یا گل رس برای قرمز کردن لب و گونه استفاده می شد .

سفیداب : پودری سفید بود که برای روشن کردن پوست صورت و بدن استفاه می شد.

زرک: از پودر طلای خالص تهیه می شد که  برای درخشش بیشتر روی موها و پوست می پاشیدند .

غالیه : از مخلوط مشک و عنبر و بان ساخته شده و خوشبو و معطر می باشد و برای خوشبو کردن و سیاه کردن مو و ابرو استفاده می شد.

حتی واژه قدیمی و سنتی “سلمانی ” که آرایشگران و پیرایشگران ایرانی از آن استفاده می کنند برگرفته از نام ” سلمان فراسی” می باشد که در آغاز اسلام موهای سر پیامبر را کوتاه می کرد.

بر لوح منقوشی که در موزه لوور پاریس نگهداری می شود و متعلق به زمان هخامنشیان است تصویر یک زن اشرافی حک شده است که کاملا آرایش شده و در آیینه به خود نگاه می کند.دو زن خدمتکار در کنار او هستند که یکی اورا باد می زند و دیگری به او کلاه گیس میدهد.

مجسمه هایی که  از زمان اشکانیان و ساسانیان کشف شده نیز نشان میدهد ایرانیان به آرایش یا گریم  مو و چهره اهمیت میدادند.

تا جایی که  شاعران و نویسندگان در استعاره های ادبی و اشعارخود نیز به توصیف  زیبایی زنان ایرانی پرداخته اند ومانند: پوستی سفید،لبانی همچون یاقوت ،ابروان کمانی، چشمانی درشت و سیاه،موهایی بلند، بدنی معطر و خالی بر گوشه لب….

جالب است بدانید مطالعه روی نقش برجسته ها و اشیاء به دست آمده از حفاری ها نشان می دهد که شاهان و مردان  ساسانی هم آرایش  ( گریم) می کردند . شاهان موهای فر شده شان را در تور می پیچیدند و بالای سر جمع می کردند و گوشواه  و گردن بند به خود می آویختند و این رسم حتی تا دوره قاجاریان نیز ادامه داشته است.

تاریخچه ورود گریم حرفه‌ای به ایران

تاریخچه ورود گریم حرفه‌ای به ایران به حدود 40 سال قبل و تلاش‌های بیژن محتشم برمی‌گردد. او در سال 1353 برای گذراندن یک دوره فشرده گریم به امریکا سفر کرد و تجارب به‌دست آمده‌اش از این سفر و همکاری با جان چمپرز «سیاره میمون‌ها» را به جوان‌های گریمور آن زمان که عبدالله اسکندری هم جزء آن‌ها بود؛ منتقل کرد. مجموعه زحمات محتشم برای گریم؛ لقب «پدر گریم ایران» را برایش به ارمغان آورد.

جشنواره «چشم سوم» هند هزینه ثبت‌نام برای فیلمسازان ایرانی را حذف کرد

جشنواره «چشم سوم» هند هزینه ثبت‌نام برای فیلمسازان ایرانی را حذف کرد

طبق توافقی با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هفدهمین جشنواره فیلم‌های آسیایی «چشم سوم» هند هزینه ثبت‌نام برای فیلمسازان ایرانی را حذف کرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که مختص فیلم‌های کارگردان‌های آسیایی است، در بخش‌های مسابقه فیلم‌های بلند اول و دوم و مسابقه فیلم‌های کوتاه، آثار متقاضی را می‌پذیرد.
در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه، فیلم‌های داستانی زیر ۳۰ دقیقه که تولید سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ باشند، امکان شرکت دارند. جشنواره سه جایزه برای فیلم‌های کوتاه در نظر گرفته است. همچنین در بخش فیلمسازان زن آسیا دو جایزه به بهترین کارگردان زن اهدا می‌شود.
طبق توافقی با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جشنواره تصمیم گرفت از دریافت هزینه ثبت‌نام برای فیلمسازان ایرانی صرف نظر کند. فیلمسازان تا ۱۵ اکتبر مهلت دارند آثارشان را به رایگان در جشنواره ثبت‌نام کنند. اطلاعات بیشتر در وب‌سایت جشنواره به نشانی www.affmumbai.org امکان‌پذیر است.
هفدهمین جشنواره فیلم‌های آسیایی «چشم سوم» ۱۳ تا ۲۰ دسامبر در شهر مومبای هند برگزار می‌شود و «پایگاه خبری فیلم کوتاه» حامی خبری جشنواره است.
منبع : https://shortfilmnews.com