به گزارش سوره سینما به نقل از پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید، این جشنواره در سه سانس از برنامه‌های نمایش خود، به نمایش، تحلیل و گفت و گو پیرامون فیلم‌های کوتاه و بلند آلن کاوالیه، فیلمساز شاخص سینمای تجربی فرانسه، می‌پردازد.

مرور آثار این فیلمساز بنام سینمای تجربی فرانسه، با حضور دکترای سینمای آوانگارد و تنی چند از دانشجویان دوره دکترای سینما از دانشگاه پاریس (سوربن) و همراه با تحلیل آثار و گفت و گو با مخاطبان با هدف شناخت بیشتر سینمای این فیلمساز و اندیشه‌های سینمایی او انجام می‌شود.

آلن کاوالیه در سال ۱۹۳۱ در وندوم فرانسه متولد شد و تحصیلات خود را در دانشگاه سوربن در رشته تاریخ و سپس در مدرسه سینمایی ایدک به انجام رساند. وی اولین فیلم کوتاه خود به نام «یک آمریکایی» را در سال ۱۹۵۸ ساخته است. فیلم‌های «طپش»، «مارتین و لئا» و «ترزو ۲۴ تصویر» از دیگر آثار مطرح اوست که همگی در قالب مستند تولید شده اند.

«پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید» بعنوان رویداد ویژه سینمای مستقل تجربی کشور، به همت پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل و دبیری مهدی یارمحمدی، از ۲۲ الی ۲۵ دی ماه سال جاری در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری تهران برگزار می‌شود.