جشنواره ونیز از امیر نادری تقدیر می‌کند

مسئولان برگزاری هفتادوسومین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز از اعطای جایزه دستاورد این رویداد سینمایی به امیر نادری سینماگر ایرانی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، امیر نادری جایزه دستاورد سینمایی «Jaeger-LeCoultre» را روز پنجم دسامبر و پیش از نمایش فیلم «کوه» جدیدترین ساخته‌اش در بخش غیررقابتی جشنواره ونیز دریافت خواهد کرد.

جایزه دستاورد «Jaeger-LeCoultre» از سال ۲۰۰۶ میلادی به چهره‌هایی اعطا می‌شود که نقش مهم و قابل ملاحظه‌ای در اعتلای سینمای معاصر جهان داشته‌اند و «عباس کیارستمی»، «کیتانو تاکاشی»، «آنیس واردا»، «سیلوستر استالونه»، «مانی راتنام»، «آل پاجینو»، «اسپایک لی»، «اتوره اسکولا»، «جیمز فرانکو» و «برایان دی‌پالما» دریافت‌کنندگان پیشین و صاحب‌نام این جایزه سینمایی هستند.
اسکرین در ادامه این مطلب نوشته است: امیر نادری یکی از تاثیرگذاترین چهره‌های سینمای نوی ایران از سال ۱۹۷۰ است که با دو فیلم «تنگسیر» (۱۹۷۴) و «انتظار» (۱۹۷۴) توجه جهانی را به خود جلب کرد و جایزه جشنواره هیئت داوران جشنواره فیلم کودکان کن را از آن خود کرد. فیلم «دونده» (۱۹۸۵) و «آب، باد، خاک» (۱۹۸۹) نیز هر دو موفق به کسب جایزه بالن طلایی از جشنواره فیلم سه قاره شد.
نادری در اواسط ۱۹۸۰ میلادی به خارج از ایران رفت و از مهمترین فیلم‌هایی که در آمریکا ساخت می‌توان به «دیوار صوتی» (۲۰۰۵) برنده جایزه «روبرتو روسلینی» منتقدین جشنواره فیلم رم و همچنین فیلم «وگاس: بر اساس یک داستان واقعی» نامزد شیر طلای ونیز در سال ۲۰۰۸ اشاره کرد.
همچنین فیلم «کات» از امیر نادری که در ژاپن ساخته شد در سال ۲۰۰۱ میلادی به عنوان فیلم افتتاحیه بخش افق‌های جشنواره ونیز به روی پرده رفت.
«کوه» جدیدترین ساخته امیر نادری است که در ایتالیا مقابل دوربین رفته و امسال در بخش غیررقابتی ونیز نمایش خواهد داشت.

این فیلم با بازی «آندرا سارتورتی» و «کلودیا پوتنزا» در حال و هوای دهه ۱۹۵۰ میلادی روایتگر داستان مردی است که تمام تلاش خود را برای آوردن نور خورشید به روستایش می‌کند؛ جایی که خانواده‌اش به سبب تاریکی موجود در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند.

هفتادوسومین جشنواره فیلم ونیز به عنوان قدیمی‌ترین رویداد سینمایی جهان از ۳۱ اوت (۱۰ شهریورماه)  با نمایش فیلم «لالا لند» ساخته «دامین شزل» آغاز می‌شود و در تاریخ ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریورماه) با نمایش فیلم «هفت دلاور» به کارگردانی «آنتونی فوکوآ» به کار خود پایان می‌دهد