مسئولان برگزاری شصت‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن، فهرست فیلم‌های بخش جنبی هفته منتقدین را اعلام کردند.

به گزارش سینماپرس، پنجاه‌و پنجمین دوره بخش هفته منتقدین جشنواره فیلم کن که ویژه فیلم‌های اول و دوم سینمای جهان است، فهرست فیلم‌های حاضر در این رویداد سینمایی را در حالی اعلام کرد که در بخش رقابتی فیلم‌هایی از سینمای اروپا و همچنین کشورهای ترکیه، لبنان، کامبوج و سنگاپور دیده می‌شود.

بخش جنبی هفته منتقدین کن امسال از روز ۱۲ می با نمایش فیلم کمدی و مدرن «با ویکتوریا» به کارگردانی «جاستین تریه» آغاز به کار می‌کند که روایتگر داستان مادری تنهاست که در تلاش برای ایجاد توازن میان زندگی شغلی و زندگی خانوادگی‌اش است.

به گزارش ورایتی، در بخش رقابتی پنجاه‌و پنجمین دوره بخش هفته منتقدین کن فیلم‌های «آلبوم» ساخته «مهمت کن ‌مرتگلو» از ترکیه، «سرزمین الماس» ساخته «داوی چو» محصول مشترک سینمای فرانسه و کامبوج، «خام» به کارگردانی «جولیا دوکورنو» از فرانسه، «میموساس» به کارگردانی «الیور لاکسه» از اسپانیا، «یک هفته و یک روز» ساخته «آساف پولونسکی» از اسرائیل، «بیگانه» به کارگردانی «واچه بولقورجیان» از لبنان و «یک پرنده زرد» به کارگردانی «کی راجاگوپال» از سنگاپور برای کسب جایزه این بخش از جشنواره فیلم کن رقابت می‌کنند.

در بخش نمایش‌های ویژه بخش هفته منتقدین کن نیز سه فیلم شامل «با ویکتوریا» (فیلم افتتاحیه) به کارگردانی «جاستین تریه» از فرانسه؛ «روزهای خوب خواهد آمد» ساخته «الساندرو کومودین» از ایتالیا و «آپنه» ساخته «ژان کریستوف مئوریس» از ترکیه به روی پرده خواهند رفت.

کمیته انتخاب بخش جنبی هفته منتقدین جشنواره کن برای رسیدن به فهرست نهایی ۱۰ فیلم (۶ فیلم اول و ۴ فیلم دوم) در مجموع ۱۱۰۰ فیلم بلند سینمایی را تماشا کردند و نکته جالب اینکه امسال هیچ فیلمی از سینمای آمریکا در این بخش حضور ندارد.

پنجاه‌وپنجمین دوره بخش هفته منتقدین کن به عنوان قدیمی‌ترین بخش جنبی این رویداد سینمایی امسال با حضور «والری دونزلی»، کارگردان- بازیگر فرانسوی در رأس هیات داوران برگزار می‌شود.

«دونزلی» با فیلم خود زندگی‌نامه‌ای تحت عنوان «اعلام جنگ» در سال ۲۰۱۱ بخش هفته منتقدین کن را افتتاح کرد و سال پیش نیز با فیلم «مارگوئریت و ژولین» در بخش رقابتی کن حضور داشت.

بخش هفته منتقدین هر ساله جایزه بزرگ «Naspresso» را به یکی از هفت فیلم بلند رقابتی در این بخش و جایزه دیسکاوری را به یکی از ۱۰ فیلم کوتاه اعطاء می‌کند.

دیگر اعضای هیات داوران بخش هفته منتقدین کن شامل «آلیس وینوکر» فیلمنامه‌نویس فیلم نامزد اسکار «موستانگ»،‌ «دیوید رابرت میشل» نویسنده و کارگردان آمریکایی، «نداو لپید» و «سنتیگو میتره» فیلمساز آرژانتینی می‌شود.

شصت‌ونهمین جشنواره فیلم کن از ۱۱ تا ۲۲ می (۲۲ اردیبهشت تا دوم خرداد) در جنوب فرانسه برگزار می‌شود و امسال «جورج میلر» کارگردان استرالیایی فیلم «مکس دیوانه: جاده خشم» رییس هیات داوران رقابتی آن است.

×