ایسنا: یک کارشناس بین‌المللی سینمای ایران در پی جایزه‌ی «شهاب حسینی» مطرح کرد که این جایزه دویست و پانزدهمین جایزه بین‌المللی بازیگری سینمای ایران در ۴۵ سال اخیر است.

محمد اطبایی که چند ماه قبل در پی جایزه‌ی فاطمه معتمدآریا مطلبی را در اختیار ایسنا گذاشت، در جدیدترین نوشتاری که پس از اهدای جایزه‌ی نشان نخل طلا به شهاب حسینی نوشته شده است، تاریخچه‌ی جوایز بازیگران سینمای ایران را بروز رسانی کرده است.

در نوشتار محمد اطبایی آمده است:« اولین جایزه بین‌المللی بازیگری سینمای ایران را عزت‌الله انتظامی در سال ۱۳۵۰ و برای فیلم “گاو” ساخته داریوش مهرجویی از جشنواره فیلم شیکاگو دریافت کرد و پس از ۴۴ سال، دویست و دومین جایزه بین المللی بازیگری سینمای ایران را فاطمه معتمد آریا چندی پیش برای فیلم “نبات” از جشنواره فیلم داکا به خود اختصاص داد.

بهروز وثوقی دومین جایزه بین المللی بازیگری سینمای ایران را در سال ۱۳۵۱ و برای فیلم “داش آکل” ساخته مسعود کیمیایی در جشنواره فیلم تاشکند در شوروی سابق گرفت و خود وی در سال ۱۳۵۴ جایزه بهترین بازیگری مرد جشنواره فیلم هند را برای”تنگسیر” ساخته امیر نادری دریافت کرد.

“مری آپیک” برای فیلم “بن بست” در جشنواره مسکو و گیتی پاشایی برای فیلم “سفر سنگ” در جشنواره قاهره دیگر دریافت کننده‌های جایزه‌های بازیگری سینمای ایران در سال‌های پیش از انقلاب بودند.

اولین جایزه بازیگری در بعد از انقلاب را جمشید مشایخی برای فیلم “پدربزرگ” ساخته مجید قاری زاده” از جشنواره فیلم پیونگ یانگ کره شمالی در سال ۱۳۶۶ دریافت کرد و همین جشنواره در سال ۱۳۷۱، علیرضا خمسه را برای فیلم “آپارتمان شماره ۱۳” ساخته یدالله صمدی شایسته جایزه بازیگری خود دانست اما در سال ۱۳۷۲ یکی از معتبرترین جایزه‌های بین المللی بازیگری سینمای ایران را نیکی کریمی با دریافت صدف نقره‌ای بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم سن سباستین اسپانیا در فیلم “سارا” ساخته داریوش مهرجویی رقم زد و همان سال نیکی کریمی در جشنواره فیلم سه قاره نانت نیز جایزه مشابهی را برای فیلم “سارا” دریافت کرد.

ساره بیات با دریافت ۱۲ جایزه بین المللی، با افتخار ترین بازیگر سینمای ایران است پس از وی فاطمه معتمد آریا با دریافت ۱۱ جایزه قرار دارد. لیلا حاتمی با ۸ جایزه از رویدادهای بین المللی شامل ۴ جایزه مستقل و ۴ جایزه مشترک در جایگاه سوم است. پرویز پرستویی و نیکی کریمی (شامل یک جایزه مشترک) هر یک با ۶ جایزه در جایگاه چهارم افتخار آفرینان عرصه بازیگری در صحنه های جهانی قرار دارند.

گلشیفته فراهانی با ۵ جایزه، فرامرز قریبیان، حمید فرخ نژاد، ترانه علیدوستی و طنار طباطبایی با ۴ جایزه، بهروز وثوقی، حسین محجوب، رضا ناجی، مریلا زارعی، نگار جواهریان و علی شادمان (بازیگر کودک فیلم زمانی برای دوست داشتن) نیز ۳ جایزه بین المللی به خود اختصاص داده‌اند.

از مجموعه ۲۱۵ جایزه بازیگری فیلم‌ها و فیلمسازان ایرانی، ۳۴ جایزه در جشنواره‌های ایرانی در خارج از ایرانی نصیب سینمای ایران شده است و ۹ جایزه نیز توسط بازیگران غیر ایرانی در آثار سینماگران ایرانی کسب شده است که باید به جایزه بهترین بازیگری جشنواره فیلم کن به ژولیت بینوش برای فیلم “کپی برابر اصل” ساخته عباس کیارستمی در سال ۱۳۸۹ و همین جایزه برای برنیس‌بژو برای فیلم “گذشته” ساخته اصغر فرهادی در سال ۱۳۹۲ اشاره داشت.

از ۲۱۵ جایزه دریافتی سینمای ایران در ۴۵ سال اخیر، ۷۷ جایزه توسط بازیگران زن و ۶۳ جایزه توسط بازیگران مرد دریافت شده است. بازیگران زن ۵ جایزه را به طور مشترک با یکدیگر (آنسامبل) دریافت داشته و بازیگران مرد نیز ۱ جایزه مشترک و گروهی دریافت کرده‌اند. مجموعه بازیگران زن و مرد یک فیلم ۴ جایزه مشترک گرفته و مجموعه بازیگران کودک یک فیلم نیز ۲ جایزه جهانی دریافت داشته‌اند.

از میان ۲۱۵ جایزه بین المللی بازیگری سینمای ایران، ۳۷ جایزه توسط ۲۸ نا بازیگر و بازیگر کودک دریافت شده و ۱۷۷ جایزه توسط بازیگران حرفه‌ای سینمای ایران کسب شده است.

کشور آمریکا با ۲۹ جایزه، هند با ۲۲ جایزه، روسیه با ۲۰ جایزه، فرانسه با ۱۹ جایزه، کانادا با ۱۵ جایزه، ایتالیا با ۸ جایزه، اسپانیا با ۷ جایزه و کره شمالی با ۶ جایزه، بیش‌ترین توجه را به بازیگران فیلم‌ها و فیلمسازان ایرانی داشته‌اند.

از میان معتبرترین جایزه‌های بازیگری سینمای ایران، جایزه بهترین بازیگر جشنواره فیلم کن برای شهاب جسینی، بی تردید مهم‌ترین جایزه بازیگری سینمای ایران در عرصه‌های جهانی است و پس از آن باید به ۳ خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین اشاره داشت که اولی نصیب رضا ناجی در سال ۱۳۸۶ برای فیلم “آواز گنجشک ها” ساخته مجید مجیدی و دو جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگران مرد و زن فیلم “جدایی نادر از سیمین” ساخته اصغر فرهادی در سال ۱۳۸۹ شد.

حمیدفرخ نژاد نیز در سال ۱۳۷۹ جایزه معتبر بهترین بازیگری جشنواره فیلم کارلوویواری جمهوری چک را برای فیلم “عروس آتش” ساخته خسرو سینایی دریافت کرد و لیلا حاتمی هم در سال ۱۳۸۱ جایزه بهترین بازیگر زن را برای فیلم “ایستگاه متروک” ساخته علیرضا رییسیان در جشنواره فیلم مونترال گرفت.

فرامرز قریبیان با فیلم “رقص در غبار” ساخته اصغر فرهادی در جشنواره مسکو ۱۳۸۲، حمید فرخ نژاد با فیلم “طبل بزرگ زیر پای چپ” ساخته کاظم معصومی در جشنواره مسکو ۱۳۸۴، فاطمه معتمد آریا با فیلم “اینجا بدون من” ساخته بهرام توکلی در جشنواره مونترال ۱۳۹۰ پس آن جایزه معتبر هانری لانگلوآ در بهمن ماه همان سال، لیلا حاتمی با فیلم “پله آخر” ساخته علی مصفا در جشنواره کارلووواری ۱۳۹۱، نگار جواهریان با فیلم “ملبورن” ساخته نیما جاویدی در جشنواره ماردلپلاتا سال ۱۳۹۳ و سه جایزه بازگران ایرانی در مراسم جایزه سینمای آسیا و پاسیفیک در بریسبان استرالیا توسط رضا ناجی، مریلا زارعی و فاطمه معتمد آریا از دیگر جوایز معتبر جهانی سینمای ایران محسوب می‌شوند.»

در بخش پایانی یادداشت محمد اطبایی آمده است: «۳۲ جایزه بازیگری سینمای ایران با فیلم کوتاه و سریال‌های تلویزیونی و بزرگداشت‌ها و یا توسط یک سینماگر خارجی بوده است و جایزه‌های یک عمر دستاورد هنری بازیگران سینمای ایران شامل جایزه بنیاد آیلکس برای فاطمه معتمد آریا در سال ۱۳۸۰، جایزه جشنواره وزول در اسفند ماه ۱۳۸۳ برای عزت انتظامی (که هزارمین جایزه بین المللی سینمای ایران نیز بود)، جایزه بنیاد آیلکس برای نیکی کریمی در سال ۱۳۸۴، جایزه جشنواره توکیو فیلمکس برای بهروز وثوقی در سال ۱۳۹۱، جایزه الله مراد رشتیانی در جشنواره عدم خشونت اربیل عراق در سال ۱۳۹۱جایزه گوهر خیراندیش در جشنواره فیلم‌های ایرانی تورنتو در سال ۱۳۹۲ بوده اند.

تاکنون ۹۴ کارگردان فیلم‌های بلند سینمایی از رویدادهای بین المللی خارج از ایران جایزه بازیگری دریافت داشته‌اند که اصغر فرهادی با ۱۳ جایزه در راس این فهرست قرار دارد. پس از وی مجید مجیدی با ۱۰ جایزه بازیگری برای آثار خود قرار دارد، عباس رافعی با ۸ جایزه، رضا میرکریمی با ۶ جایزه بازیگری و رسول صدر عاملی با ۵ جایزه در جایگاه بعدی حضور دارند. داریوش مهرجویی، ابراهیم فروزش و محمد علی طالبی هر یک ۴ جایزه جهانی برای بازیگران خود به دست آورده‌اند و پوران درخشنده، رخشان بنی‌اعتماد، تهمینه میلانی، عزیزالله حمید نژاد، مانی حقیقی و نرگس آبیار هر کدام ۳ جایزه بازیگری برای فیلم‌های خود دریافت کرده‌اند.

×